uni-sofia-new

Катедрата по славянски литератури

ви кани на

лекция на д-р Силвия Шедлецка на тема Орфей, Златни пясъци, танцуващи мечки. За образите на България в съвременната полска non-fiction литература.

26 май, четвъртък
13:00 ч., Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Полонистичен кабинет Адам Мицкевич

Д-р Силвия Шедлецка работи в Катедрата за славянски литератури и култури на Варшавския университет и в Института за славистика на Полската академия на науките. Автор е на монографията Езичници и интелектуалистки. Героините на Блага Димитрова (2012), както и на сборника с разкази Кученца (2010, 2015) и романа Ров (2015). Превежда от български и чешки език. Научните й интереси са в областта на литературознанието, културната антропология. Понастоящем работи над проблемите на българската, полската и руската култура през ХХ в. и понятието за културен канон.