Skip to content Skip to navigation

Докторантски семинар „Текстове на носталгията (Източна Европа, ХХ-ХХІ век)“

Докторантски семинар „Текстове на носталгията (Източна Европа, ХХ-ХХІ век)“

Ренета Божанкова

(Софийски университет “Св. Климент Охридски”, Факултет по славянски филологии)

Проектът за провеждане на семинари в рамките на Докторантско училище на Философски факултет, подкрепен от ФСлФ, ИФ, ФЖМК, се осъществява в последните няколко години при нарастващо съзнание за необходимостта от подобни форми на академична работа в “третата степен” - докторантурата. В рамките на проекта през втория семестър 2006-2007 г. се проведе семинарът, ръководен от доц. Р. Божанкова, “Текстове на носталгията (Източна Европа, ХХ-ХХІ век)” с участието на докторанти от три факултета. Първият фокус на семинара бяха вижданията за носталгията от позициите на няколко науки за човека, при което всеки от докторантите под ъгъла на своята научна компетентност предложи дефиниции и интерпретации на феномена.

Следващата фаза от работата на семинара бе посветена на текстовете на носталгията спрямо жанровата им разграниченост и хронологическото им позициониране през ХХ и в началото на ХХІ век, както и на географските и исторически обосновки на регионализацията на темата в Централна и Източна Европа. Бяха обсъждани практиките на писане и четене на носталгията главно в славяноезичните европейски култури и по-специално тяхната литература, създадена от емигранти. В центъра на вниманието бяха руски, полски, чешки, украински и хърватски заглавия и писателски имена. Особен интерес породи темата за изказването, изживяването и преодоляването на носталгиите чрез езикова метаморфаза – преход от родния към писане на английски, немски или френски език.

С подчертана активност бяха дебатирани и темите Носталгията като стока и Политически употреби на носталгията, които изглеждат латерални за основната тема на семинара, но имат същностно значение при интерпретирането на носталгиите на краевековието. В процеса на дискусия бяха изведени множество пресечни точки между глобалния маркетинг на носталгията в конкретни продуктови форми и рекламни стимули (включително и текстовият им аспект) и аналогичните соц-носталгии. Съпоставките бяха и в полето на живяната актуална българска ситуация, като заедно с това бяха представени лични наблюдения на участниците в семинара върху културата на паметта и носталгиите и в други страни в Източна и Централна Европа.

Уеб-базирана носталгия бе условното название на последния тематичен блок на семинара, който очаквано предизвика подчертан интерес и активно участие както при акумулирането на впечатляващ по обем и обхват емпиричен материал, така и в обсъждането на въпроси, свързани с еволюцията на Мрежата, - от утопичните въжделения на “пионерите” до комерсиализирана актуална версия на Интернет. Бяха “посетени” последователно емигрантските места в глобалната Мрежа, като специално внимание бе отделено на измеренията на носталгията, регистрирани във форуми и блогове на български емигранти в Западна Европа, САЩ и Канада. Обект на внимание бяха и стратегиите и проектите за съхраняване на културното наследство чрез дигитализиране и ефектите им върху културната памет, от една страна, и върху персонализирано носталгично изживяване, от друга.

За последното занятие на семинара докторантите получиха задача да подготвят своя текст върху избран от тях аспект на “Носталгиите на бъдещето”, като предварително го разпространят в рамките на мейл-листа на семинара, за да имат подготовка за дебат върху текстове на колегите си. На финалния семинар освен представяне на водещите собствени тези на докторантите с последваща дискусия върху тях участниците се опитаха да дефинират и характеристиките на процесите на глобализация на носталгиите, включително и на най-интензивната - кибер носталгия по биологичното и на най-отчетливата - глобална носталгия по локалното.

Семинарът “Текстове на носталгията (Източна Европа, ХХ-ХХІ век)” завърши със прибавянето към техния впечатляващ корпус, който бе наблюдаван и тълкуван в продължение на един семестър, на още няколко, този път югоизточноевропейски, текста върху носталгиите. Предлагаме първата част от публикацията на тези текстове, представящи резултатите от едно обещаващо интердисциплинарно научно общуване и сътрудничество.