Latest

Награда за най-добра езиковедска книга на Факултета по славянски филологии – 2022 г.

Уважаеми колеги,

На заседанието си от 10.05.2022 г. с тайно гласуване Факултетният съвет на ФСлФ определи носителя на Наградата на Факултета по славянски филологии за езиковедска книга на факултета за периода 2018 – 2022 г.

Това е проф. дфн Юлияна Стоянова за книгата й Проблеми на психолингвистиката. София: УИ „Св. Климент Охридски“, 2021. ISBN 978-619-743-351-7

Честито на проф. дфн Юлияна Стоянова!

Радваме се да съобщим, че тази година за участие в конкурса бяха номинирани и следните сериозни кандидатури:

1. Елисавета Балабанова. Словоредни модели с адюнкти в българския език.  София: Академично издателство „За буквите – О писменехь“, 2020. ISBN 978-619-185-376
  2. Надежда Делева. Русско-болгарские аналоги (Лексикографический аспект). София: Парадигма, 2020. ISBN 978-954-326-417-9
  3. Стилиян Стойчев. Българският морфологичен релатив и чешкият език или за съвременния български морфологичен релатив и неговите функционални еквиваленти в съвременния чешки език. София: Стилует, 2019. ISBN:978-619-194-054-7.

Наградата ще бъде връчена официално на проф. дфн Юлияна Стоянова на тържеството по случай 24 май 2022 г. в Аулата на СУ „Св. Кл. Охридски”.

Фондация „Блага Димитрова”

Факултетът по славянски филологии на СУ „Св. Климент Охридски"

обявяват конкурс за еднократна стипендия на името на Блага Димитрова за летния семестър на учебната 2021/2022 г.

Стипендията е предназначена за студенти на ФСФ, които имат постижения в областта на литературното творчество, превод на литературни текстове от славянски езици и литературоведски разработки.

Необходими документи:

1. Молба свободен текст
  2. CV
  3. Академична справка
  4. Копия от публикациите

Документите се подават в Деканата на Факултета по славянски филологии (стая 229 на Ректората) до 13.05.2022 г.

Конкурс за разработване на научни проекти, финансирани целево от държавния бюджет - 2022 г.

Уважаеми колеги,

Конкурсната проектна сесия за разработване на научни проекти, финансирани със средствата, отпуснати целево от държавния бюджет 2022 г., е обявена на следния адрес:

На този адрес са достъпни всички необходими документи за кандидатстване и оценка на проектите.

Предложенията се подават само по електронен път до 23:59 ч. на 18 април 2022 г.

Както знаете, членовете на факултетните комисии не могат да участват като ръководители и като членове на екипите на проектите.

Всеки проект се оценява от 2-ма рецензенти, притежаващи поне ОНС „Доктор“. Рецензентите следва да не са членове на академичния състав на звеното, както и да не са участници в проектни предложения от настоящата сесия. Поне един от рецензентите не трябва да работи по договор с нашия университет.

Рецензиите ще се предават след крайния срок за подаването на проекти в периода 19 април – 28 април, като могат да се изпращат сканирани по електронна поща до мен поради съвпадането на този период до голяма степен с празничните дни около Великден в академичния ни календар - от 21.04. до 26.04.2022 г.

Моля да прегледате всички документи под полето ДОКУМЕНТИ ПО КОНКУРСА.

Обърнете внимание, че за Ваше улеснение има и

Наръчник за кандидатстване, изпълнение и отчитане на проектите.

проф. д-р Петя Осенова

председател на Комисията по НИД към ФСФ

Уважаеми колеги,

Факултетният съвет при Факултета по славянски филологии обявява конкурс за най-добра езиковедска книга, издадена в периода 2018 г. – 2022 г. Поради ситуацията с пандемията през изминалите две години периодът за издадена книга е по-голям от посочения в Статута за наградата на ФСФ.

В конкурса могат да участват със свой оригинален труд (монография или сборник от студии) български автори от цялата страна, които не са участвали в конкурса през 2018 г. Предложенията, придружени с екземпляр от номинираната книга, следва да бъдат предадени в Деканата на ФСлФ (каб. 230, Ректорат) до 30 април 2022 г.

Повече информация за конкурса можете да намерите ТУК

Очакваме Вашите предложения!

Факултет по славянски филологии

Държавни изпити – 2021-2022