ПРЕКРАСНИ УСПЕХИ НА СТУДЕНТИТЕ ОТ СПЕЦИАЛНОСТ „БЪЛГАРСКА ФИЛОЛОГИЯ“

 

На 11 май 2023 г. в ЮЗУ „Н. Рилски“ се проведоха ХVІІ национални филологически четения за студенти и докторанти. Диана Андрова и Патрик Михайлов от ІІ курс, българска филология на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с доклад на тема „Замяната на основна гласна -о- с гласна -а- при употребата на аористни форми на глаголи от I спрежение, I разред“ се състезаваха с още 17 доклада на бакалаври, магистри и докторанти от различни университети. Горди сме, че при първото си явяване на студентска конференция със състезателен характер Диана и Патрик грабнаха втората награда на националното жури. Докладът и презентацията им бяха съдържателно и структурно отлично изградени.

Успехите на студентите от специалност „Българска филология“ продължиха на 18 и 19 май 2023 г., когато 7 от членовете на Клуба по съвременна българска морфология с ръководители проф. д-р Петя Осенова, проф. д.ф.н. Красимира Алексова и гл. ас. д-р Ласка Ласкова се явиха на юбилейната Двадесет и пета национална научна конференция за студенти и докторанти (с международно участие) „Заветът на словото“, посветена на 50-годишнината на филологиите в ПУ „Паисий Хилендарски“. Изключително сме горди с всички тези наши студенти, които се представиха прекрасно, макар че са все още ІІ курс. Показаха зряло мислене, умение да се изгражда научен текст, да се представят и апробират хипотези, да се коментират примери, да се извеждат изводи. Освен това всички се отличиха с много добри презентационни умения.

Диана Андрова с доклад на тема „Негативни форми на дубитатива“ спечели първа награда в езиковедската секция за бакалаври. Патрик Михайлов с доклад на тема „Приспособяване на двувидовите глаголи от чужд произход, завършващи на -ирам/-изирам към глаголното формоизменение“ и Стефан Маринов с доклад „Приспособяване на неологизми към българското формоизменение. Названия на храни“ бяха удостоени с втора награда. Цветелина Александрова с доклад на тема „Конкуренция между неопределителните местоимения кой да е/кой ще да е и който и да е/който ще да е: анкетно проучване“, Самуил Радилов с доклад „Степени на адективация при сегашни деятелни причастия в съвременния български език“ и Владимир Александров с доклад „Дерефлективация и каузативация“ заеха трето място в крайното оспорвано класиране. Тонислав Йотов с доклад на тема „Степенуване на нелични глаголни форми“ получи поощрителна награда. Нямаше нито един от групата студенти от Клуба, който да не бъде отличен!

Получените награди са важни за студентите и ръководителите на Клуба по съвременна българска морфология, защото оценностиха задълбочената работа на студентите, изготвили преди това докладите като курсови работи. Изключително много се радваме, защото нашите студенти са креативни, активни, мотивирани млади хора, които не са само обекти на обучение, а са субекти в истинска научна дейност. Поздравяваме ги от сърце и се гордеем с тях!

 

На конференцията в Пловдив се отличиха не само езиковедските ни участници, но и студентите от българска филология с литературоведски доклади. Златина Дамянова от ІІ курс взе първото място в секцията за бакалаври с доклад на тема „Едно почти съвременно почти житие. Алексей Карамазов като агиограф“. Първа място спечелиха и Силвия Николова, ІІІ курс с доклад на тема „Смърт и еротизъм в новелата „Червената завеса“ на д‘Орвили“ и Йоан Василев, ІІІ курс с доклад „Жанровите модели в рамките на „Голямото завещание“ от Франсоа Вийон“. На второ място в секцията за литературоведи завоюваха Александър Димитров, ІІІ курс с доклад на тема „Трите вещици и Макбет – генезисът на едно самоизпълняващо се пророчество“, Кристина Георгиева, ІІІ курс с тема „Миметичното желание и процесът на кристализация в писмото на мадам дьо Ренал, „Червено и черно“ на Стендал“, Мария Георгиева, ІV курс с доклад на тема „Езикът като  бягство в „Марианетки“ и „Дилетант“ и Елина Венкова, ІV курс с доклад „Всекидневие и събитие в „Разкази в таралужова кожа“ (наблюдения върху „Разказ за една бегония“)“. На трето място са Василена Копаранова, ІV курс с доклад на тема „Суматоха“ – порядък в безпорядъка“, Йоанна Янева, ІІІ курс с доклад „Мономанията на една Луна за свобода. Албер Камю, „Калигула“ (IV действие, XIV сцена), Габриела Иванова, ІІІ курс с доклад на тема „Чудесата на европейската култура“ – спасение за „наивните деца“: мотив в германската колониална литература“ и Александра Живкова, ІІІ курс с тема „Фигурата на Хомункулуса от Гьотевия „Фауст“ в лабораторията на Просвещението: проваленият експеримент или въплъщението на вечния стремеж към съществуване“.

 

Поздравяваме всички наши участници в двете конференции за студенти и докторанти, гордеем се с техните постижения и им пожелаваме да открият областта, която най-много ги интересува и подтиква към научни изследвания!