Антропология на религиозния живот: Преподобна Стойна

Автори: Дорота Стефанова и Виолета Накова

stoyna

Гледай видеофилма - https://youtu.be/lnS6I80myOQ

„Баба Стойна е родена 1883г. в с. Хазлатар (гръцка Македония, близо до Серес). Ражда се както и всички ние – нормално, с изключение на това, че е дарена като ясновидка още като дете. Тя се радва много на това, също и родителите ѝ. Развива се нормално с изключение на дарението, което й е от Бога, да разговаря със Св. Георги насаме, който впоследствие става неин водач. Родена е без недъзи, но се разболява от едно детско заболяване и ослепява. Преди да ослепее сънувала, че в двора на къщата, в градината, се намира иконата на Св. Георги…“

Упованието на хората в силата на чудото е неугаснала искра, която пламти за този, който иска да я приюти в сърцето си без съмнения, защото то е знак за вярата – единствената подкрепа, лек панацея, жива вода, загребана с шепите на вярващия.

Феноменът „Студентски град“ – гледната точка на антрополога

Нови културни тенденции – Габрово, casestudy