ЕТНИЧЕСКАТА КАРТА НА БАЛКАНИТЕ ПРЕЗ СРЕДНИТЕ ВЕКОВЕ

 

Лекционен курс, 30 часа, доц. д-р Елена Койчева

 

Целта на курса е да запознае студентите с един важен антропологичен проблем , а именно с етническата пъстрота на Балканския п-в през средновековието, когато се формират и балканските държави. Ще бъдат използвани главно византийски и латински извори, на базата на които се изграждат представите и стереотипите за българи, гърци, славяни, сърби, хървати и други народи, населяващи полуострова. Ще бъдат разгледани и някои общи черти и различия на „балканските идентичности”, формиращи се на основата на общ произход, език, територия, религия и отразяващи едни или други исторически, етнически, политически и културни реалности.

 

Представянето на някои терминологични проблеми също ще бъде застъпено в курса, тъй като границата между „етничност” и „идентичност” е по-трудна за детерминиране. Тези два антропологични феномена често се смесват и идентичността се свежда до етничност или обратно. Етничността е основана на групови белези и различията са характерни за нея в по-голяма степен, отколкото за идентичността, която се изгражда на основата на прилики и сходства и се смята, че е повече позитивно натоварена, отколкото емоционално-негативно. Използването на термините етнос, етническа идентичност и етническа карта отразяват много по-ясно мултиетничната ситуация в балканския регион, отколкото налагащия се термин „идентичност”, който в отделни случаи също не може да бъде пренебрегнат.

 

Лекционният курс ще очертае балканската етническа карта през средните векове в нейната динамика и статика, както и промените в демографската структура на полуострова.