УЧЕБНА ПРОГРАМА

по дисциплината

Българска лексикология за референт – преводачи (чужденци)

Специалност ФЖМК (задължителна дисциплина) и сборна група

Образователно-квалификационна степен бакалаври

Вид обучение: редовно

Лекции - 25 ч.

Кредити - 3

Курсът представлява кратко въведение в проблематиката на българската лексикология. Той си поставя за цел да допринесе за изграждането на по-богата лексикална основа на българския език у чуждестранните студенти. Обсъждат се теоретични постановки за думата като лексикална единица, лексикалните отношения между думите и речниковия състав на българския език. Предлагат се и практически задачи, които да направят по-умела употребата на разнообразни лексически средства с адекватна стилистика.

Учебните материали за курса се предоставят на електронен носител.

Форми и методи на оценяване:

Курсът завършва с изпълнение на практическа работа, тест и изпит.

Лекционен курс

Тема №

Наименование на темата

Хорариум

Предмет на лексикологията. Дялове на лексикологията.

2.

Думата като основна единица на лексикологията: признаци, функции и граници на думата: графични, фонетични и морфологични.

3.

Видове думи: (А.) като части на речта: изменяеми, неизменяеми, пълнозначни и непълнозначни, (Б.) по словообразуване.

4.

Словообразувателни и прозодични модели в българския език. Акцентни модели при глаголите и съществителните от мъжки и женски род.

5.

Лексикални дублети: акцентни, фонетични, словообразувателни, етимологични, морфологични, и правописни.

6.

Думата в системата на езика: лексема и алолекси, лексико-граматична парадигма.

7.

Думата като знак семантична характеристика на думата, видове значения, динамика на значенията еднозначни и многозначни думи мотивираност на думата (вътрешна форма).

8.

Лексикални отношения между думите (I): омоними, омофони, омографи, омоформи, пароними.

9.

Лексикални отношения между думите (II): синоними, видове синоними, антоними

10.

Речниковия състав (I) Домашни думи: индоевропейски, общославянски, тракийски, прабългарски. Паралели със санскритски корени.

11.

Речниковия състав (II) Заети думи: заемки, чуждици, екзотични, интернационална лексика. Калки. Пуризъм.

12.

Функционално разслоение на лексиката в българския език: общоупотребима и специална лексика. Лексика с ограничена употреба: оказионализми, архаизми, неологизми

13.

Назоваването (ономасиология) и собствените имена в българския език (ономастика)

Практически упражнения

Тема №

Наименование на темата

Хорариум

1.

Практическа работа по словообразуване

2.

Игрови упражнения върху лексикално богатство

3.

Тест

Съставили програмата:

Доц.д-р Мирена Пацева

Литература:

Списъкът с източниците да съдържа задължително и заглавия от последните 5 години, както и на автора на програмата (има голямо значение за четвъртия критерий). Може да се посочват и интернет ресурси.

Бояджиев Тл 2007 Българска лексикология, Университетско издателство „Св. Кл. Охридски“

Радева В. 2007 В света на думите, Университетско издателство „Св. Кл. Охридски“

Вътов, В. 1998 Лексикология на българския език, изд. Абагар, Велико Търново

Ничева, К. Българската фразеология, София 1983