Магистърска програма: Руска литература, култура и художествен превод (неспециалисти)

Срок на обучение: 3 семестъра

Форма на обучение: редовна

Учебен план

Russia17

Магистърската програма „Руска литература, култура и художествен превод” предлага профилна специализация за студенти от нефилологически специалности, завършили бакалавърската степен на обучението си с прагматична ориентация към подготовката им за професионални преводачи на руска художествена литература (проза, поезия и драматургия) и хуманитаристика, от каквито българското културно пространство изпитва остра необходимост. Замисълът и структурата предполагат строго специфично навлизане в реалиите на руската история, менталност, стереотипи, както и на лингвистичните и стилистични паралели между руския и българския език като възможност за адекватно и пълноценно предаване на заложения в текстовете смисъл, подтекст и контекст. Важен и полезен е интердисциплинарният ракурс, препращащ към областите на киното, театъра, музиката, архитектурата, изобразителното изкуство, които са неизменна част от функционирането на литературния текст. Застъпени са различни методологии и преподавателски практики като история на литературата, херменевтика, теория, практика и критика на художествения превод, история на рецепцията на руската литература и култура в България, компаративистика и интертекстуалност, съобразени с актуалните интердисциплинарни подходи във висшето хуманитарно образование. Обръща се внимание на издателските политики и стартегии за присъствието на руската литература от класическите и нови периоди на българския пазар.

В програмата работят висококвалифицирани преподаватели от факултетите по славянски филологии, класически и нови филологии, исторически факултет при СУ Св. Климент Охридски“, от Института за българска литература и Института за изкуствознание към БАН, от НАТФИЗ, утвърдени преводачи на руска художествена литература.

Условия за прием:

1. Завършена бакалавърска или магистърска степен в областта на хуманитарните науки, социалните науки или изкуствата.

2. Кандидатите за места, субсидирани от държавата, се явяват на приемен изпит (събеседване). Класирането става въз основа на бал, образуван от сумата от оценката от конкурсния изпит и средноаритметичната оценка от дипломата за висше образование.

Приемът за платено обучение е по документи, без изпит.

Учебен план

Дисциплини

Упр.

Семестър

Кредити

Задължителни

Руска културна антропология

2

Руски исторически и културни реалии и стереотипи

60

3

Теория на художествения превод – поезия, проза, драматургия

Почитта към светците. Българските светци

2

История на хуманитарните идеи в Русия (актуални теории за руската литература; руската идея; философия)

2

Поетика на руската литература ХVІІІ – ХХІ век: жанрове, дискурси, архетипи – І част

Руско изкуство

(театър, кино, архитектура, музика, изобразително изкуство)

3

Интертекстуалност и преводимост между руската и българската култура. Практикум

4

Поетика на руската литература ХVІІІ – ХХІ век: жанрове, дискурси, архетипи – ІІ част

Преводачески семинар (уъркшоп)

60

Увод в общото езикознание

Увод в литературната теория

2

Практически курс по руски език

История на руския език

2

Съвременен руски език (теоретичен курс)

90

3

Руски фолклор и стара руска литература

Руска литература ХVІІІ-ХХІ век

90

Избираеми

Руската литература в епохата на Българското възраждане: проблеми на рецепцията

3

Типология на руския роман в контекста на руския месианизъм

3

Светци и текстове в старата руска литература

Литература и медии

3

Руската литературна класика в киното: принципи на екранна адаптация

Руска емиграция в България (1919-1940): културен профил, фигури, текстове

3

Руски език за преводачи на художествена и хуманитарна литература І част

4

Руски език за преводачи на художествена и хуманитарна литература ІІ част

Конспект за изпит

1. Знакови личности и събития в руската история.
2. Руското културно наследство.
3. Основни етапи в развитието на руската литература
4. Емблематични фигури и творби в етапите на руската литература.
5. Гениите на руското изкуство (живопис, музика, театър, балет и др.).
6. Русия и България – измерения на културния диалог.
7. Руското присъствие в световната култура.

Разписание на лекциите за текущия семестър

Ръководител на програмата

доц. д-р Румяна Евтимова