УЧЕБНА ПРОГРАМА

по дисциплината

Съвременен български език за чужденци. Морфология

/част от курса Референт-преводачи по български език за чужденци/

Специалност: Журналистика, В.О. и останалите факултети на СУ, без ЮФ

Образователно-квалификационна степен: бакалавър

Вид обучение: редовно

Лекции - 75 ч.

Кредити - 5

Съвременен български език за чужденци. Морфология като част от курса Референт-преводачи по български език за чужденци представя типологичната характеристика на българската морфологична система в съпоставителен план с близкородствени и далечнородствени езици.

Всяка морфологична категория се анализира с типичните ѝ характеристики за българския език и с оглед превода се правят съпоставителни и контрастивни анализи с други езици и езикови групи. При граматическите съпоставки с родствени езици се изтъкват и развойните процеси в исторически план.

Завършването на общия курс Референт-преводачи по български език за чужденци предоставя допълнителна учебна специализация на чуждестранните студенти в професионалния превод на юридически и друг вид текстове, както и правото да преподават български език в школи извън България.

Форми на оценяване:

Изпит: писмен и устен

Лекционен курс

Тема №

Наименование на темата

Хорариум

1.

Особености на българската морфологична система в съпоставка с останалите славянски и европейски езици. Мястото на българския език сред останалите основни европейски езикови групи.

2.

Граматическа класификация на думите. Исторически преглед и съвременни класификационни системи.

3.

Характеристика на именната система на българския език – проблемът за синтетизъм и аналитизъм. Съществително име и род на съществителните.

4.

Число на съществителните имена;''бройна форма'' за мн. ч. и категорията ''определеност''.

5.

Прилагателно име. Степенуване в българския език.

6.

Числителни имена.

7.

Местоимения: лични, притежателни и възвратно лични и притежателни местоимения.

8.

Показателни местоимения. Въпросителни, относителни, неопределителни, отрицателни и обобщителни местоимения.

9.

Характеристика на българската глаголна система в сравнение с останалите славянски езици и романските езици. Лице и число на глагола.

10.

Вид на глагола – характеристика на категорията ''аспектуалност'' в български и останалите славянски езици (прилики и отлики с оглед превода).

11.

Темпорална система на българския език, особености в сравнение с други езици. Сегашно време – образуване и употреба.

12.

Минало несвършено време, образуване и употреба.

13.

Минало свършено време, разреди при образуването, употреба.

14.

Бъдеще време. Образуване и употреба.

15.

Бъдеще време в миналото. Образуване и употреба.

16.

Минало неопределено време образуване и употреба със значение на резултативност.

17.

Минало предварително време резултативност в значението му в минал план.

18.

Бъдеще предварително време. Бъдеще предварително в миналото.

19.

Съвместна употреба на глаголните времена в българския език.

20.

Наклонение на глагола

21.

Залог на глагола.

Литература:

1. Пашов, П. Граматика на българския език, Изд. Къща ''Хермес'', София, 1999 г.
  2. Граматика на съвременния български език. Том II. Морфология. БАН, София, 1983.

Съставил програмата:

/доц. д-р Недка Гарибова/